W pracach wykończeniowych ważną rolę odgrywa tynkowanie. Mamy możliwość zastosowania zapraw tynkarskich w dwóch odmianach. Chodzi tu mianowicie o te nakładane ręcznie bądź maszynowo. Różnią się one nie tylko sposobem aplikacji, a także tym ile kosztuje m2 tynku cementowo wapiennego w danej postaci. Dlatego też warto się temu zagadnieniu przyjrzeć nieco bliżej.

Tynki ręczne

Nakładana ręcznie zaprawa jest rozrabiana wodą przy pomocy mieszadła, które napędzane jest wiertarką. Następnie nakłada się ją przy pomocy packi na daną powierzchnię. Wadą nakładania tynków niniejszą metodą jest to, że trwa to długo. Do tego nakładanie tynków cementowo-wapiennych tym sposobem wymusza stosowanie kilku warstw.

Maszynowe nakładanie tynków

Drugą opcją aplikacji cementowo wapiennego tynku jest metoda maszynowa. Tutaj proces mieszania i aplikacji odbywa się poprzez specjalne urządzenie. To rozwiązanie jest szybsze, wymaga mniejszej ilości pracowników, a do tego potrzeba o 50% mniej materiału niż przy tradycyjnym tynkowaniu.

Ile kosztuje m2 tynku cementowo wapiennego?

Na szczęście nie jest to pytanie bez odpowiedzi i da się wskazać konkretne odpowiedzi. Decydując się na klasyczne rozwiązanie, musimy zapłacić około 20 zł za metr kwadratowy tynku. Z kolei w przypadku maszynowej metody koszt ten powinien szacować się w okolicach 25 złotych. Podane kwoty obejmują materiał i robociznę. Decydując się na konkretne rozwiązania, warto brać pod uwagę wielkość powierzchni oraz okoliczności. W przypadku małych powierzchni znacznie lepiej sprawdza się wynajęcie ekipy do nakładania tynku ręcznie. Duże powierzchnie, bez otworów, wnęk i glifów to optymalne warunki do działań z użyciem agregatu do tynków maszynowych.