Własny dom to marzenie bardzo wielu osób. Jaka jest jego przewaga nad mieszkaniem? Po pierwsze duże znaczenie ma przestrzeń.

 

W domu miejsca jest zwykle znacznie więcej niż w najbardziej przestronnym mieszkaniu, nie mamy więc problemu ze znalezieniem miejsca dla wszystkich naszych rzeczy. Sami także mamy większą swobodę poruszania się i wykonywania wielu aktywności, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić na mniejszym metrażu. Nie bez znaczenia jest także przestrzeń na zewnątrz, czyli zwykle ogród, garaż, pomieszczenia gospodarcze – wszystko do własnego zagospodarowania i użytkowania zgodnie z naszym “widzi mi się”. Kolejny plus to brak sąsiadów. Nie tylko daje nam to znacznie większą swobodę, ale też pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Żyjemy po swojemu, nikomu nie wadząc, nikt też nie zawadza nam. Czy własny dom ma swoje minusy? Niestety tak. Po pierwsze zaliczyć do nich można fakt, że utrzymanie znacznej powierzchni jest znacznie trudniejsze niż wysprzątanie mieszkania. Jest też znacznie bardziej kosztowne. Koszt jest zresztą głównym problemem, gdy przychodzi do kupna bądź budowy domu.

Koszt domu

Kupno domu to bardzo duży wydatek, jeszcze większym jest jego budowa – zakup działki, wykonanie projektu, kupno materiałów, nowoczesne maszyny budowlane, w końcu usługi firmy budowlanej i urządzanie. Efekt powinien być jednak wart poniesionych kosztów. Pamiętajmy, że takie mieszkanie pod względem funkcjonalności i estetyki będzie do nas w stu procentach dostosowane.