Nie w każdej łazience jest dostateczna ilość miejsca, by zamontować brodzik. Nie każdemu również takie rozwiązanie przypada do gustu – o wiele łatwiej byłoby utrzymać spójność stylistyczną, rezygnując z tego dużego i rzucającego się w oczy elementu. Czy to możliwe? Oczywiście – wygodnym rozwiązaniem są np. odwodnienia liniowe. Co warto o nich wiedzieć?

Odwodnienia liniowe – jak działają?

Wbrew pozorom to bardzo proste rozwiązanie, które niegdyś było na szeroką skalę stosowane w obiektach użyteczności publicznej, a dziś coraz częściej gości również w domach prywatnych. Umieszczona pod poziomem podłogi rurka odpływowa przykryta jest maskownicą w postaci kratki lub listwy, która stanowi jedyny widoczny element systemu. Odpowiednio przemyślane i zorganizowane wykończenie łazienki przy wykorzystaniu tego elementu pozwala na zachowanie stylistycznej spójności, która byłaby nieosiągalna, instalując brodzik i kabinę prysznicową. Dodatkowo wykończenie i materiał, z którego wykonana jest maskownica łatwo dopasować do pozostałego wystroju łazienki. Można również zrezygnować z progów i stopni, które sprawiają zagrożenie, szczególnie dla osób o ograniczonej ruchomości.

Odwodnienie liniowe w praktyce

Wykorzystanie odwodnienia liniowego w łazience pozwala na utrzymanie jej w minimalistycznym stylu, a także perfekcyjne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, która nie jest zajmowana brodzikiem. Nawet w małych łazienkach udaje się uniknąć przytłoczenia nadmiarem sprzętów. Jest to również bezpieczna opcja, a w połączeniu z antypoślizgowymi płytkami pozwala na bezstresowe korzystanie z prysznicu nawet osobom w podeszłym wieku czy dzieciom.

Mniejsza liczba zakamarków ułatwia również utrzymanie higieny w łazieńce – podłoga pokryta płytkami jest bardzo łatwa w czyszczeniu i nie ma skłonności do zachodzenia brudem. Sam system odwodnienia również jest łatwy w czyszczeniu – maskownica może zostać zdjęta, co daje swobodny dostęp do wszystkich jego elementów i pozwala na regularne usuwanie znajdujących się tam zanieczyszczeń.