Świat dziecka to przede wszystkim niekończące się pomysły, działanie wyobraźni. Przestrzeń jaką otaczają się dzieci powinna stanowić dla nich źródło inspiracji, rozwoju, a także środowisko do odpoczynku i wytchnienia. Jak zatem zaaranżować pokój dziecka i jakie wybrać kolory aby zrównoważyć potrzeby malucha? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Dla każdego coś miłego, czyli zróżnicowanie kolorów ścian ze względu na wiek dziecka

Badania naukowe niejako sygnalizują jakie barwy dobierać dla maluchów, a które dla nastolatków. Pomieszczenie, w którym przebywa niemowlak powinno stymulować jego wzrok, rozwijać ciekawość. Dobrze zatem pomalować je w kolorach kontrastujących ze sobą. Odpowiednim połączeniem będzie dobór bieli i czerni, bądź delikatnych pastelowych barw z kontrastującymi dodatkami.
Przedszkolak dobrze będzie się czuł w miejscach przepełnionych jasnymi, pudrowymi wręcz kolorami ścian. Starszym dzieciom na pewno przypadną do gustu kolory intensywne (np. pomarańcz, czerwień, żółć).

Wspólne urządzanie pomieszczeń w domu

Istotną rolę w przygotowaniu pokoju dla dziecka będzie odgrywał udział samego lokatora w urządzaniu pomieszczenia. Warto rozmawiać z dziećmi o ich preferencjach dotyczących wystroju wnętrza, jak i doboru mebli, czy kolorów ścian. Zwłaszcza większe dzieci, nastolatkowie mogą mieć przygotowaną wizję wyglądu swoich pokojów, a przecież waśnie o to chodzi, aby samym zainteresowanym jak najprzyjemniej spędzało się czas! Kolorystyka boiska piłkarskiego, nadmorskiej plaży, czy statku ze Star Wars może sprawiać, że dziecko będzie przenosiło się w miejsce, które sobie wymarzyło. Nie bójmy się również angażować dzieci w malowanie. Większość z nich chętnie wymiesza farbę, pomoże przygotować szablony, czy taśmy malarskie.

Paski, kółka, wzory czyli siła faktury i kształtów

Dzieci lubią abstrakcyjne wzory, pobudzające wzrok i wyobrażenia. Warto jest zamieścić takie detale na ścianach, pamiętając jednak o równowadze i harmonii. Z kształtami na ścianach nie można przesadzać, aby pomieszczenie nie stało się przytłaczające.

Kolory i psychologia

Sugerując się badaniami kolory kształtują nasz nastrój, samopoczucie. Chcąc zbudować poczcie bezpieczeństwa u dziecka warto jest pomalować ściany na kolor zielony, czy brązowy. Stawiając na spokój i relaks, można posłużyć się kolorami błękitu, niebieskimi, które wpływają na wyrównanie oddechu i uspokojenie. Kolor pomarańczowy może pobudzić apetyt, a żółty, jak i fiolet wpływają na zwiększenie koncentracji.

Zrównoważone barwy i naklejki na ścianach

Dzieci uwielbiają naklejki. Postacie z bajek, świecące w ciemności gwiazdy, czy chmurki, słoneczka urozmaicą pomieszczenie. Naklejki można zazwyczaj wykorzystać powtórnie, a więc ich szyk i konfiguracje da się zmieniać na różne sposoby. Ozdoby dobrze będą wyróżniały się na ścianach o stonowanych barwach.

Fototapeta do urozmaicenia wnętrza

Na rynku dostępne są różne rodzaje fototapet. Wyglądają one często mocno realistycznie, przypominając wielkie zdjęcia. W pokoju dziecięcym mogą stanowić jeden z najciekawszych elementów, skupiać uwagę. Aby tapeta / fototapeta idealnie wtapiała się w ściany należy zadbać o odpowiedni dobór kolorów. Kolorystyka farby powinna być harmonijnie dopasowana do tapety.

Więcej o malowaniu pokoju dziecięcego na mamaklub.pl.