Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo nieocenione są odnawialne źródła energii (OZE). Aby jednak czerpać z nich korzyści, potrzebne jest dość skomplikowane wyposażenie. Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów niezbędnych do gromadzenia oraz przetwarzania energii. Dowiedz się więcej na ich temat z poniższego wpisu.
Podstawowe elementy fotowoltaiki
Dwa produkty odpowiadają za większość najistotniejszych zadań systemu. Są to panele słoneczne oraz inwerter. Pierwsze z nich, czyli tak zwane solary można zobaczyć na dachach budynków lub specjalnie wyznaczonych terenach na ziemi. Drugi element jest ukryty, ale należy uznać go za serce całej instalacji.
Panele to po prostu szeregowo ułożone ogniwa monokrystaliczne (najpopularniejszy model) albo polikrystaliczne. Dlatego ich prawidłową, fachową nazwą są moduły fotowoltaiczne. Dzięki swojej konstrukcji zbierają promienie słoneczne i zamieniają je na prąd.
Jednak uzyskana w ten sposób energia nie nadaje się do wykorzystania w domach. Potrzeba jeszcze czegoś, co zamieni pozyskany prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC). Do tego służy inwerter, nazywany także falownikiem. Wcześniejsze porównanie do serca nie jest przypadkowe. To przez niego przepływa energia, którą następnie dostarcza się do gospodarstwa domowego. Na dodatek falownik odpowiada za bezpieczeństwo całego systemu.
Okablowanie instalacji fotowoltaicznej
Każdy element instalacji musi być ze sobą połączony. To oczywiście odbywa się przy pomocy specjalnych przewodów. Profesjonalny kabel do fotowoltaiki jest znacznie odporniejszy od standardowej wersji. Musi wytrzymać wystawienie na silne promieniowanie UV, skrajne temperatury, a także szereg innych czynników. Zwyczajne przewody po prostu się nie sprawdzają.
Należy zaopatrzyć się w okablowanie wysokiej jakości. Najlepiej bezhalogenowe i niepalne. Można je znaleźć np. w sklepie Doko, który gromadzi produkty od uznanych producentów elementów instalacji fotowoltaicznych.
Zabezpieczenia do fotowoltaiki
Sam falownik nie wystarczy do ochrony poszczególnych części instalacji. Potrzebny jest jeszcze wyłącznik DC PV (stałoprądowy) i AC PV (zmiennoprądowy). Ich rola jest dość prosta. Zapobiegają przeciążeniom oraz zwarciom, które mogłyby spowodować nie tylko uszkodzenie systemu, ale nawet pożar. Dlatego należy uznać je za standardowe wyposażenie każdego zestawu modułów słonecznych z inwerterem.
Elementy montażowe instalacji fotowoltaicznej
Na samym końcu należy przyjrzeć się podstawom – całkiem dosłownie. W końcu panele fotowoltaiczne muszą być ustawione stabilnie. Da się to osiągnąć jedynie przy pomocy specjalnie zaprojektowanych w tym celu stelaży. Na rynku można znaleźć bardzo różne elementy konstrukcyjne, które sprawdzą się praktycznie na każdym dachu.
Instalacja fotowoltaiczna jest więc dość rozbudowana. Na szczęście m.in. w hurtowni elektrycznej Doko można znaleźć wszystkie niezbędne elementy: od modułów słonecznych, przez inwertery i okablowanie, aż po wyłączniki zmiennoprądowe oraz stałoprądowe. To duża oszczędność czasu przy kompletowaniu zestawu.
Najnowsze komentarze