Jeżeli podjąłeś decyzję, że Twój budynek będzie wyposażony w świetliki dachowe to gratulacje! Jednak wierzymy, że ten artykuł będzie przeczytany przez tych, którzy nie mają styczności, bądź wahają się co do tej inwestycji. Przybliżmy rodzaje świetlików i ich zastosowanie.

Klasyfikacja świetlików dachowych

Rodzajów świetlików mamy bardzo wiele (około 30), jednak przyjęło się, że funkcjonują główne 4 kategorie: poliwęglanowe, kopułkowe, łukowe oraz piramidalne. Te pierwsze przede wszystkim charakteryzują się tym, że utrzymują ciepło, dzięki właściwościom poliwęglanu. Ponadto kształt tego materiału sprawia, że można modelować jego kształt dowolnie, co sprawia, że jest idealnym materiałem. Co za tym idzie, żadna pogoda nie jest im straszna, a największą zaletą jest cena, która jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi materiałami.
Świetliki kopułkowe, to takie, które kształtem przypominają kwadrat bądź prostokąt. Ich największą zaletą jest różnorodność funkcjonalności: od wentylacyjnej, napowietrzania do oddymiania. Jest to rozwiązanie stosowane w halach sportowych i ich celem jest doświetlanie obiektów użytkowych.
Świetliki łukowe, to długie pasy oświetleń, które są montowane na marketach czy innych obiektach wielopowierzchniowych. Zarówno jak w przypadku poliwęglanowych, kopułkowe można wybrać odpowiedni rozmiar, który będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Ich największą zaletą jest oświetlanie dużych przestrzeni dzięki (jak to mówi nazwa) konstrukcji łuku. Również w nich stosuje się poliwęglan.
Świetliki piramidalne charakteryzują się kształtem ostrosłupa o podstawie prostokąta. Co ważne, ten rodzaj świetlików może być przystosowany do istniejącego cokołu. Są wyższe od kopułkowych, czy tych łukowych. Ponadto wygląda najbardziej estetycznie ze wszystkich rodzajów, co często jest wykorzystywane jako ozdoba. Kształt piramidy pomaga w odprowadzaniu wody. Sam materiał jest też przystosowany do tworzenia ochrony przeciwogniowej, co jest jego dużą zaletą.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam typologię świetlików dachowych. Sam wybór jest kwestią subiektywną – firmy starają się utrzymywać kontakt na każdym etapie zamówienia wraz z przyjazdem do klienta.