Piękny taras to marzenie każdego posiadacza domu. Jest on dopełnieniem każdego domu. Służy nam jako miejsce, gdzie możemy się wyciszyć i zrelaksować, dlatego tak ważne jest, aby jego budowa była już od samego początku dobrze przemyślana. To na tarasie w okresie letnim najlepiej smakuje poranna kawa, a wieczorami lampka wina. Nie ma nic przyjemniejszego niż usiąść przed domem i cieszyć się pięknym widokiem.

O czym należy pamiętać przy budowie tarasu?

Planując budowę tarasu musimy sobie przemyśleć każdy detal, gdyż jest to przedsięwzięcie na lata. Musimy nie tylko zaplanować jego wygląd, ale także wybrać najodpowiedniejszy materiał, z jakiego będzie wykonany oraz miejsce, w którym się pojawi.

• Dobre położenie. To jeden z bardzo ważnych aspektów jakie należy ustalić przed rozpoczęciem budowy tarasu. Mamy 3 możliwości położenia tarasu względem podłoża:
– bezpośrednio na podłożu ( oczywiście wcześniej do tego przygotowanym)
– nad podłożem ( nad gruntem)
– nad danym pomieszczeniem np. nad garażem lub gankiem.
Bardzo często budynki dają nam różne warianty do wyboru. Wtedy już tylko od nas zależy jaki rodzaj tarasu wybierzemy.
• Strony świata. Bardzo ważne jest usytuowanie tarasu jeżeli chodzi o strony świata. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to warto pokusić się o położenie tarasu od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Będzie wtedy dobrze nasłoneczniony , ale nie w całości dlatego znajdziemy na nim zarówno cień jak i słoneczny zakątek.
• Wielkość. Bardzo ważne jest, aby już przed rozpoczęciem budowy wiedzieć jaka wielkość tarasu będzie dla nas odpowiednia. Co chcemy na nim umieścić, aby nie zabrakło nam później miejsca na umieszczenie mebli lub innych sprzętów.
• Wybór materiału. Materiał należy wybrać przede wszystkim trwały, bo to inwestycja na lata. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i prezencje płytek czy drewna, ale na jego odporność, trwałość i gwarancję producenta.
• Aranżacja. Powinna nawiązywać do wyglądu domu oraz jego stylu. Musi także nam odpowiadać, aby taras stał się naszą oazą spokoju musi być dobrany starannie najmniejszy detal.