Coraz więcej osób decyduje się na wybór kuchni indukcyjnej. Jej wybór podkreśla nowoczesność kuchni. Czy warto wybrać płytę indukcyjną w kuchni?

Kuchnie indukcyjne to nowoczesne rozwiązania, po które sięga coraz więcej osób. Jak wszystkie urządzenia ma swoje wady i zalety.

Kuchnia indukcyjna – zalety

Główną zaletą jest oszczędność energii. Płyta rozpoznaje wielkość naczynia i dostosowuje pole powierzchni grzania do powierzchni dna naczynia.

Podczas korzystania z płyty indukcyjnej, ryzyko poparzenia się jest minimalne. Nawet jeśli przypadkowo włączymy płytę indukcyjną, dopóki nie będzie znajdował się na niej garnek, płyta nie nagrzeje się. Jest to więc dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Płyty indukcyjne są dostępne zarówno w kolorze czarnym, jak i białym. Dzięki temu pasują do kuchni urządzonej w każdym stylu.

Jaki okap do kuchni indukcyjnej?

Aby płyta indukcyjna spełniała swoje zadanie, nie zapomnijmy o dobraniu odpowiedniego okapu. Powinien swoją stylistyką nawiązywać do płyty indukcyjnej, by wkomponować się w całość aranżacji kuchni.

Dobierając okap do kuchni indukcyjnej musimy wziąć pod uwagę jej rozmiar – jego szerokość powinna być taka sama, jak płyty. Okap nie powinien być również umieszczony zbyt wysoko, gdyż nie będzie spełniał swojej funkcji. Dobrze sprawdzi się okap podszafkowy lub okapy okrągłe, które robią, w ostatnim czasie, furorę aranżacyjną.

Kuchnia indukcyjna – wady

Główną wadą kuchni indukcyjnej są jej wysokie koszty. Cena płyty indukcyjnej jest dużo wyższa, niż płyty gazowej.

Gotując na płycie indukcyjnej musimy zaopatrzyć się w specjalne garnki, ze specjalnym dnem. Tradycyjne garnki nie nadają się na płytę indukcyjną. Naczynia przeznaczone na kuchnię indukcyjną posiadają specjalny znak, który informuje nas, o tym, że możemy ich używać na indukcji. Na indukcji nie należy korzystać z naczyń szklanych czy ceramicznych.

Płyta indukcyjna wytwarza pole elektromagnetyczne, tak więc położona przy niej karta kredytowa może ulec rozmagnesowaniu. Płyta nie jest polecana osobom z rozrusznikiem serca.